Ogromna flaga górnicza zawisła na szybie zabytkowej kopalni
„Flaga ma długość 12 m. Została zawieszona na mierzącym 45 m nadszybiu szybu Andrzej III zabytkowej kopalni Brzeszcze Jawiszowice. Chcieliśmy uczcić w ten sposób przypadającą w środę Barbórkę” – powiedział Dagmar Kopijasz.
Górnicze barwy to połączenie zieleni, która oznacza nadzieję, dodającą górnikowi odwagi przy zjeździe, a czerń jest symbolem zagrażającego stale niebezpieczeństwa.
Kopalnia powstała na początku XX w. W latach 20. XX wieku stała się pierwszą państwową kopalnią w Polsce. W okresie II wojny przeszła pod okupacyjny zarząd niemiecki i weszła w skład niemieckiego koncernu „Hermann Goering Werke”. W kopalni pracowali więźniowie podobozu KL Auschwitz–Jawischowitz, który funkcjonował na terenie Brzeszcz.
Budynek nadszybia szybu Andrzej III jest od 2011 roku ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków jako jeden z elementów modernistycznej zabudowy przemysłowej. Opiekuje się nim brzeszczańska fundacja, która podda go restauracji. Prace obejmą remont stalowych elementów konstrukcji nadszybia i dachu. Mają się zakończyć jesienią przyszłego roku. Ich wartość to 990 tys. zł.
Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami, które znajdują się w rękach prywatnych. (PAP)
szf/ dki/