Wirtualna przemoc i realne cierpienie!
Szybki rozwój technik teleinformatycznych przynosi ludziom mnóstwo korzyści m.in. łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji. Niestety niesie również za sobą negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości, które coraz częściej dotykają młodych ludzi. W trakcie spotkania funkcjonariuszka wyjaśniła jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z internetu oraz jakie skutki może nieść pozornie niewinny żart związany z nagrywaniem rówieśników telefonem. Policjantka podkreśliła, że kompromitujące zdjęcia, filmiki, komentarze czy inne materiały docierają w bardzo krótkim czasie do wielu osób i nie sposób nad ich rozpowszechnianiem zapanować.
Młodzież została zapoznana z formami cyberprzemocy oraz z procedurą postępowania w przypadku dotknięcia tym zjawiskiem. Wyjaśniono jak uchronić się przed staniem się ofiarą i gdzie szukać pomocy. Nie zabrakło także rad jak reagować na agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami. Policjantka zaznaczyła jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej oraz jakie konsekwencje prawne mogą spotkać nieletnich, za czyny popełnione za pomocą narzędzi telekomunikacyjnych. Mundurowa apelowała również do uczniów, aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości przez sieć oraz nie udzielali zbyt wielu informacji o sobie i swojej rodzinie, gdyż nigdy nie ma pewności co do prawdziwych intencji internetowego rozmówcy.
Uczniowie byli żywo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez drawską Profilaktyk. Zadawali wiele pytań, dzielili się własnymi doświadczeniami w omawianym temacie.
Takie działania są bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uczniowie będą refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć niebezpieczeństw i ustrzec się wielu błędów.
mł. asp. Monika Barcicka