Prawie 6 tys. drzew i krzewów miododajnych trafi do samorządów
Do udziału w przedsięwzięciu zostały zaproszone wszystkie samorządy z woj. podkarpackiego – w tym roku zgłosiło się ich 98. W poniedziałek w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się symboliczne przekazanie młodych roślin przedstawicielom kilkudziesięciu samorządów z regionu, które włączają się w tegoroczną edycję akcji.
Każdy z samorządów może otrzymać do 30 sztuk sadzonek drzew miododajnych, w tym lipy, klony pospolite, klony jawory, surmie, a także do 20 sadzonek krzewów miododajnych: pęcherznica kalinolistna (żółtolistna), pęcherznica kalinolistna (czerwonolistna), tawuła szara, krzewuszka i dereń biały.
Samorządy biorące udział w przedsięwzięciu będą odbierać sadzonki miododajnych roślin z jednej ze szkółek koło Rzeszowa.
W czasie uroczystego przekazania sadzonek wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch powiedział, że powodzenie akcji zależy od zaangażowania i dobrej woli partnerów, czyli jednostek samorządu terytorialnego, i Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu i Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu, który zrzesza również koła z woj. podkarpackiego.
„Rośliny miododajne to nie tylko ozdoba naszych krajobrazów. To przede wszystkim wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę” – powiedział Pilch.
Wicemarszałek Karol Ożóg dodał, że wspólne sadzenie drzew miododajnych to nie tylko akt zrównoważonego rozwoju, ale także wyraz odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.
Jest to dziesiąta akcja przekazywania młodych krzewów i drzew samorządom podkarpackim. Dzięki tej inicjatywie kupiono i zasadzono łącznie 61,7 tys. sztuk sadzonek roślin miododajnych, w tym 51,7 tys. drzew i 10 tys. krzewów. Wydano na ten cel około 844 tys. zł. (PAP)
api/ joz/