reklama
kategoria: Gospodarka
20 sierpień 2024

JSW chce włączyć się w proces budowy elektrowni jądrowych w Polsce

zdjęcie: JSW chce włączyć się w proces budowy elektrowni jądrowych w Polsce / v17474533
v17474533
Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest gotowa uczestniczyć w procesie budowy elektrowni jądrowych w Polsce - podała JSW we wtorek. Przypomniała, że dysponuje surowcem krytycznym dla Unii Europejskiej, niezbędnym do produkcji stali, która jest potrzebna do budowy elektrowni jądrowych.
REKLAMA

„Jesteśmy gotowi zagwarantować dostawy polskiego węgla metalurgicznego i koksu do produkcji stali, która to będzie potrzebna do budowy elektrowni jądrowych w Polsce” - zapewnił wiceprezes spółki ds. rozwoju Jarosław Kluczniok, cytowany we wtorkowej informacji JSW.

„Nasza grupa kapitałowa jest gotowa włączyć się w konfigurację modelu łańcucha dostaw na rzecz budowy elektrowni jądrowych. Jesteśmy gotowi do współpracy z polskim rządem oraz generalnymi wykonawcami zaangażowanymi w budowę polskich elektrowni jądrowych – mam tutaj na myśli m.in. konsorcjum Westinghouse i Bechtel czy EDF” - zadeklarował Kluczniok.

Przedstawiciele spółki dodali, że jej ewentualny udział w budowie elektrowni jądrowych oznaczałby wzrost i gwarancję zaangażowania polskiego przemysłu i polskich surowców przy budowie strategicznej infrastruktury energetycznej dla kraju. Podali też, że spółka zamierza aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce, co jest również elementem planowanej długoterminowej transformacji segmentu wydobywczego i w zgodzie z analizowanymi możliwościami dywersyfikacji biznesowej.

Jak przypomniano, JSW jest w Unii Europejskiej największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego/metalurgicznego i znaczącym producentem koksu, który jest niezbędnym składnikiem w procesie produkcji stali. W tym roku węgiel koksowy po raz czwarty uzyskał status surowca krytycznego dla europejskiej gospodarki.

JSW - jak podano - pozostaje kluczowym uczestnikiem łańcucha dostaw składników niezbędnych do produkcji stali mającej kluczowe znaczenie dla rozwoju i transformacji gospodarki Polski i Unii Europejskiej - ze względu na wykorzystanie m.in. w produkcji turbin wiatrowych, maszyn, pojazdów (w tym elektrycznych) czy konstrukcji budowlanych.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW, z należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa spółką Polskie Elektrownie Jądrowe jako inwestorem i operatorem. Jako partnera dla pierwszej elektrowni poprzedni rząd wskazał konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Ministerstwo klimatu zapowiedziało zaktualizowanie PPEJ w jeszcze w tym roku.

Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a rząd ma deklaracje wykonawcy, że od tego momentu potrzebuje siedmiu lat na zakończenie procesu budowy.(PAP)

mtb/ pad/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Drawsko Pomorskie
0.1°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Drawsku