reklama
kategoria: Kraj
31 marzec 2024

Zostajemy zanurzeni w wodzie chrztu, żeby przejść od śmierci do życia

zdjęcie: Zostajemy zanurzeni w wodzie chrztu, żeby przejść od śmierci do życia / fot. PAP
fot. PAP
Zostajemy zanurzeni w wodzie chrztu po to, żeby przejść od śmierci do życia i stać się dziećmi Bożymi - powiedział podczas liturgii Wigilii Paschalnej metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
REKLAMA

Kard. Nycz przewodniczył w Wielką Sobotę liturgii Wigilii Paschalnej w stołecznej bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Liturgię koncelebrowali biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej: Michał Janocha, Rafał Markowski, Tadeusz Pikus i Piotr Jarecki.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że liturgia Wielkiej Soboty jest tak bogata, że nie potrzebuje dodatkowych wyjaśnień.

Przypomniał, że podczas liturgii Słowa pierwsze siedem czytań pochodzi ze Starego Testamentu.

"Przeszliśmy od stworzenia świata i człowieka do ofiary Abrahama, która jest zapowiedzią ofiary Chrystusa. To, przed czym Abraham został powstrzymany przez Boga - by nie zabijał swojego syna - stało się w Jezusie Chrystusie faktem" - mówił.

Dodał, że kolejne czytania liturgii Wigilii Paschalnej ukazują wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej.

Przypomniał, że starotestamentalna pascha, czyli przejście przez wody Morza Czerwonego, łączy się z ofiarą paschalną, składaną co roku przez Żydów na pamiątkę tego przejścia, a także z Ostatnią Wieczerzą, podczas której Pan Jezus zgromadził apostołów, by ustanowić sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.

Kard. Nycz podkreślił, że pascha Jezusa Chrystusa, która dokonała się przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie, staje się naszą paschą, w momencie kiedy otrzymujemy sakrament chrztu.

"Zostajemy zanurzeni w wodzie chrzcielnej po to, żeby przejść od śmierci do życia i stać się dziećmi Bożymi" - wyjaśnił.

Metropolita warszawski zaznaczył, że w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej osoby dorosłe przystępują do sakramentu chrztu i bierzmowania, a wszyscy wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne.

"One nam przypomną, że to wszystko się dokonało w naszym życiu, a teraz jest tylko pytanie o naszą wierność tym zobowiązaniom chrztu świętego" - mówił.

W trakcie liturgii pięć osób dorosłych przyjęło sakramenty chrztu św. i bierzmowania, a swoje przyrzeczenia chrzcielne odnowili także członkowie pięciu wspólnot neokatechumenalnych z Warszawy.

Na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna.

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Triduum Paschalnego. Liturgia Wielkiej Soboty skupia się na poświęceniu ognia, wody chrzcielnej i na odnowieniu przyrzeczeń sakramentu chrztu. Na początku liturgii kapłan dokonuje poświęcenia ognia i zapala od niego paschał - symbol Chrystusa, który jest światłością świata.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ sp/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Drawsko Pomorskie
-1.1°C
wschód słońca: 08:06
zachód słońca: 16:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Drawsku