reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
26 lipiec 2024

Techno w Roglinku, blues we Wrocławiu, tango w Poznaniu - alternatywne festiwale muzyczne

zdjęcie: Techno w Roglinku, blues we Wrocławiu, tango w Poznaniu - alternatywne festiwale muzyczne / fot. PAP
fot. PAP
W lipcu i w sierpniu w wielu miastach w Polsce zaplanowano festiwale poświęcone alternatywnym gatunkom muzycznym i niezależnym twórcom. W planach są zarówno kameralne koncerty jazzowe i duże imprezy z muzyką eksperymentalną.
REKLAMA

Od 26 do 30 lipca w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku odbywać się będzie się jubileuszowa, 10. edycja festiwalu Wschód Piękna. Celem festiwalu jest promowanie artystów jazzowych, ale również wielokulturowości, dlatego poza polskimi twórcami na scenach zagoszczą również artyści z zagranicy. Pojawi się norweska "Groupa" razem ze śpiewaczką i skrzypaczką Martą Matuszną. Wystąpi również dyrektor i pomysłodawca festiwalu Wschód Piękna Grzech Piotrowski wraz z zespołem: Shachar Elnatan (Izrael) na gitarze, Arad Emamgholi (Iran) grający na instumencie daf, Peter Somos (Węgry) na perkusji, Piotr Matusik (Polska) na fortepianie, Tamara Behler (Polska) na wiolonczeli.

26 lipca, w Raciborzu rozpocznie się 3. edycja Full Moon Festival. Sceny festiwalu znajdą się na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Organizowany jest on wspólnie z niezależną wytwórnią muzyczną Antena Krzyku, która jest odpowiedzialna za tegoroczny repertuar. Artyści, którzy pojawią się na zamkowej scenie, reprezentują różne style muzyki elektronicznej. W tym roku zaproszono twórców z Polskiej sceny muzycznej, w tym m.in. zespół "Wszy", który łączy tradycyjne instrumenty z technologicznymi odkryciami muzyki oraz zespół "Hańba", który łączy punkowe brzmienia z ulicznym folkiem. Pojawią się również artyści z Niemiec, Danii, Czech oraz z Ukrainy.

27 lipca w podwarszawskim Zalesiu Górnym zaplanowano festiwal Odgłosy. Jest to nowa inicjatywa na polskiej scenie muzyki elektronicznej. Podczas 2. edycji festiwalu wystąpią polscy artyści, wśród nich m.in. Art Machine, którego twórczość związana jest z warszawską sceną. Jest on również jedną z osób odpowiedzialnych za organizację festiwalu. Na wydarzeniu pojawią się także inni przedstawiciele polskiej muzyki elektronicznej m.in.: Ane, Konrad Z oraz Piotr Ho. Na tegorocznej edycji pojawi się również zagraniczny gość - Yotam Avni, producent muzyczny z Tel Awiwu.

W Sokołowsku 2 sierpnia rozpocznie się Sanatorium Dźwięku; Festiwal poświęcony eksperymentalnej muzyce współczesnej potrwa do 4 sierpnia. Jego celem jest przedstawienie zróżnicowanych zjawisk związanych z rozwojem form muzycznych w XX i XXI wieku. Program Sanatorium Dźwięku uwzględnia również eksperymentalne działania artystyczne z pogranicza sztuki dźwięku i performance. Każdego roku Sanatorium Dźwięku skupia się na innym temacie, dostosowując do niego program bieżącej edycji. Tematem przewodnim w tym roku jest "Czas. Rytm". Na scenie pojawią się m.in. Jessica Ekomane, Chilling Bambino (Hania Rani), Thomas Ankersmit, Lyra Pramuk, Marcin Pietruszewski, Marja Ahti czy Kolektyw Pełnia.

Na pierwszy weekend sierpnia zaplanowano również Brasswood Festival w Trójmieście. To festiwal, który łączy tradycyjny folk, współczesny pop, muzykę klasyczną oraz futurystyczną elektronikę. Festiwal podzielono na dwie części: "Pylenie" oraz "Kwitnienie". Pierwszego dnia powstaną dwie sceny "DJ" oraz "elektro folk". Drugiego dnia artyści wystąpią na głównej scenie Opery Leśnej. Uczestnicy festiwalu będą mogli usłyszeć tego dnia muzykę filmową z "Chłopów" w wykonaniu L.U.C & Rebel Babel Film Orchestra z gościnnym udziałem zespołu Kwiat Jabłoni oraz Julii Pietruchy.

Summer Contrast to festiwal muzyki elektronicznej w Rogalinku. Od 5 do 12 sierpnia na sześciu scenach wybrzmią takie gatunki muzyki elektronicznej jak techno oraz house. Wśród zaproszonych artystów pojawią się m.in. twórcy związani z niemieckimi wytwórniami muzycznymi Giegling i Still Vor Talent, a także kolektyw Tabularasa, który reprezentuje australijską scenę muzyki elektronicznej. Summer Contrast jest wydarzeniem interdyscyplinarnym. Podczas festiwalu prezentowane są także inne dziedziny sztuki, takie jak taniec, performance, formy wizualne i przestrzenne oraz rękodzieło.

Biedowo Music Fest to festiwal muzyczny organizowany w warmińskiej miejscowości Biedowo. Powstał w 2013 r. z inicjatywy kilku muzyków jazzowych. Tegoroczna, jedenasta edycja odbywać się będzie od 9 do 11 sierpnia. To kameralne wydarzenie, a jego organizatorzy wspierają młodych twórców, głównie polskiej, ale również zagranicznej sceny muzycznej. W Biedowie pojawi się m.in. Tomasz Chyła Quintet, czyli zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego oraz Sviniarski Orchestra - zespół, który inspiruje się japońskim post-rockiem. Na mniejszej "Leśnej scenie" wystąpią tacy muzycy jak Zenwerk - producent muzyczny oraz DJ, czy Bombino - nigeryjski gitarzysta i wokalista.

Summer Blues Festiwal to wydarzenie organizowane we Wrocławiu przez dom muzyki Vertigo. To już 5. edycja bluesowego festiwalu. Będzie on trwał od 19 do 29 sierpnia. Festiwal odbywa się w kilku lokalizacjach Wrocławia, w tym na miejskiej plaży (Marina Kleczków), na statku Wratislawa, na Wyspie Daliowej, w Hotelu Monopol, czy w centrum handlowym Wroclavia. Na festiwalowych scenach wystąpią tacy artyści jak Wild Flower - zespół zakorzeniony w bluesie, soulu i funku, wrocławska grupa Tricky Things czy Outsider.

23 sierpnia w Gdańsku rozpocznie się 7. edycja Wisłoujścia - festiwalu poświęconego polskiej scenie muzyki elektronicznej oraz sztuce scenografii i światła. Festiwal odbędzie się na terenie zabytkowej twierdzy Wisłoujście. Na czterech scenach wystąpi ponad 100 twórców elektronicznej muzyki klubowej. W przestrzeni poświęconej scenografii i sztukom wizualnym uczestnicy będą mogli obejrzeć instalacje artystyczne, a W Forcie Carré, który jest częścią twierdzy, przygotowane zostaną iluminacje świetlne. Festiwal potrwa cztery dni i zakończy się w poniedziałek 28 sierpnia.

Ostatniego dnia sierpnia odbędzie się Gotango Poznań Festiwal. We wnętrzach Zamku Cesarskiego zaplanowano muzykę na żywo oraz warsztaty taneczne. Oprawą muzyczna zajmie się m.in. polska orkiestra Bandonegro, która specjalizuje się tradycyjnym argentyńskim tango oraz tango nuevo, orkiestra tworzy również własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. Na festiwal zaproszono mistrzów świata w World Tango Stage Championship w 2021 roku - Yaninę Muzykę oraz Emmanuela Casala. Poprowadzą oni warsztaty z połączenia i komunikacji oraz sekwencji choreografii. Ostatnim punktem programu będzie koncert, podczas którego mistrzowie świata zaprezentują swoje umiejętności. (PAP)

maku/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Drawsko Pomorskie
2.3°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Drawsku