reklama
kategoria: Turystyka
4 listopad 2024

Ponad 204 tys. osób skorzystało z Warszawskich Linii Turystycznych

zdjęcie: Ponad 204 tys. osób skorzystało z Warszawskich Linii Turystycznych / fot. PAP
fot. PAP
Rekordowe 204 375 osób skorzystało w tym roku z Warszawskich Linii Turystycznych. Chętnie wybierali oni podróże autobusem setką, zabytkowymi tramwajami linii 36 i T, koleją wąskotorową do Tarczyna, promami przez Wisłę i statkiem do Serocka – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
REKLAMA

W letnie dni wielu warszawiaków wybierało się nad Wisłę i korzystało z trzech promów kursujących między brzegami rzeki. Łącznie w tym roku Wilga, Pliszka i Słonka przewiozły ponad 147 tys. pasażerów.

Promem Słonka przeprawiali się chętni z Cypla Czerniakowskiego do plaży na Saskiej Kępie i z powrotem. Pliszka kursowała między nabrzeżem mostu Józefa Poniatowskiego, a plażą pod stadionem PGE Narodowym. Wilga z Podzamcza płynęła na Pragę na plażę przy zoo.

Ogromną popularnością cieszyły się też przejazdy autobusami linii 100. Zabytkowe ikarusy i słynny ogórek (najstarszy z 1972 r.) – ale także niskopodłogowe: jelcz, MAN, neoplan i solaris z przełomu wieków – przewiozły w sumie ponad 30 tys. pasażerów. Niemal o 7 tys. osób więcej niż w 2023 r.

Równie popularne były przejażdżki zabytkowymi tramwajami. Linią T przejechało się ponad 18 tys. pasażerów, czyli o ponad 2 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Na wakacyjnym szlaku można było spotkać także zabytkowe tramwaje linii 36. Jeździły one nie tylko w weekendy, ale także w tygodniu.

Tegoroczną gwiazdą sezonu był tramwaj typu GT6 nr 187, zwany potocznie norymbergiem, który przyjechał do Warszawy z Krakowa w ramach wymiany wagonów historycznych z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie. Do stolicy Małopolski pojechała parówka, a norymberg jeździł w wybranych, weekendowych kursach jako T. W tygodniu można było go spotkać na trasie linii 36.

Pociągami Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej przejechało się ponad 3,5 tys. chętnych, którzy aby do niej dotrzeć, musieli skorzystać z połączeń normalnymi liniami WTP albo ze specjalnej linii autobusowej 51 obsługiwanej przez zabytkowe autobusy marki Jelcz i Ikarus.

Do wszystkich atrakcji pasażerów dowoziła rumuńska lokomotywa spalinowa ciągnąca wagony wyprodukowane w tym samym kraju. Do składu często podłączany był również wagon towarowy z 1914 r.

Wielką popularnością cieszyły się również całodzienne rejsy do Serocka. W podróż Zefirem wybrało się w sezonie niemal 4,5 tys. podróżnych.

Warszawskie Linie Turystyczne wrócą 1 maja 2025 r. (PAP)

mas/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Drawsko Pomorskie
1°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:53
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Drawsku